Rozwijamy się twórczo

 

W czerwcu 2014  roku rozpoczęliśmy w naszej Szkole projekt Rozwijamy się twórczo, który skierowany jest do grupy uczniów klas IV-VI. Zapraszamy do współpracy uczniów ze średnią powyżej 4,0 i z zachowaniem minimum dobrym. Celem naszego projektu jest uczestnictwo w ofercie edukacyjnej przygotowanej przez instytucje zewnętrzne np. Dom Spotkań z Historią, Muzeum Narodowe, Sejm i Senat itp oraz uczestnictwo w specjalnych zajęciach na terenie szkoły np inteligentne gry planszowe, wykłady i warsztaty z różnych dziedzin. W tym roku rozpoczęliśmy pracę z grupką 20 uczniów, ale od drugiego semestru dołączą uczniowie klas IV.

Rok szkolny 2016/17

 

*******************************************************

Spacer Warszawski  - "100-lecie stołeczności Ochoty"

10 września 2016 roku uczniowie klas 3-6 w ramach projektu "Rozwijamy się twórczo" uczestniczyli w Spacerze Warszawskim  - "100-lecie stołeczności Ochoty" zorganizowanym przez PTTK w formie gry miejskiej. Mieliśmy do zaliczenia kilkanaście ważnych historycznie miejsc naszej dzielnicy. Wszyscy uczniowie, rodzice i nauczyciele byli bardzo zaangażowani w poszukiwanie w podanych w programie miejsc.


Dzieci z rodzicami     Dzieci z rodzicami      

Teresa Szpakowska


***********************************************************************************************

Sprawozdanie z koncertu Cztery pory roku Antonio Vivaldiego.

24 września 2016 roku sześcioro uczniów naszej szkoły z klas: 5a, 5b i 6 a, uczestniczących w programie Rozwijamy się twórczo”, poszło z panią Dorotą Moroz i siostrą Magdaleną na koncert Antonio Vivaldiego.

Koncert odbywał się na Placu Teatralnym, więc musieliśmy pojechać tam autobusem. Wyruszyliśmy spod szkoły o 16.30 i po dwudziestu minutach jazdy byliśmy na miejscu. Koncert odbywał się w wysokim, obszernym namiocie. Siedzieliśmy w pierwszym rzędzie. Było stamtąd doskonale widać całą orkiestrę i słychać każdy dźwięk. Muzycy grali między innymi na: fortepianie, skrzypcach, wiolonczelach oraz na innych instrumentach smyczkowych. Zaczęli od utworu „Wiosna”. Następnie zaprezentowali „Lato”, Jesień” i Zimę”. Publiczność każdą część nagradzała oklaskami,  a na zakończenie pożegnała muzyków i dyrygenta gorącymi brawami na stojąco.

Dzieci z rodzicami Dzieci z rodzicami  

Po koncercie wracaliśmy zadowoleni. Bardzo nam się podobał. To była prawdziwa uczta dla ducha i dla ucha. Do szkoły dotarliśmy, gdy było już ciemno, po godzinie 19.30, a w domu opowiadaliśmy o naszych wrażeniach rodzicom i rodzeństwu.

Natasza Bugajny, klasa Vb

***********************************************************************************************

Płukanie złota

2 października w ramach projektu "Rozwijamy się twórczo " uczniowie klas III-IV odwiedzili giełdę minerałów. Oglądaliśmy ciekawe okazy minerałów, pokazy cięcia agatów i samodzielnie płukaliśmy złoto. Na koniec niektórzy wzięli udział w zajęciach plastycznych lub poszukiwaniach minerałów.


Dzieci z rodzicami     Dzieci z rodzicami  
   

Teresa Szpakowska

Rok szkolny 2015/16

***********************************************************************************************

Wykład „Jak uczą się dzieci. Czego dzieci mogą nauczyć dorosłych?”

Dnia 19 maja grupa uczniów z projektu „Rozwijamy się twórczo” poszła na wycieczkę na Wydział Pedagogiczny Uniwersytetu Warszawskiego. Mieliśmy wykład „Jak uczą się dzieci. Czego dzieci mogą nauczyć dorosłych?” wygłoszony przez prof. Małgorzatę Żytko. Było też kilka innych wykładów, które zostały zaprezentowane przez dzieci: „Samoloty RWD”, „”Dawno, dawno temu w odległej galaktyce… O Szkole Podstawowej nr 1 w Warszawie.” oraz najciekawsze – „Enigma – historia szyfrowania”. Podobało mi się to, że po obejrzeniu prezentacji można było zadać własne pytania do dzieci, które opowiadały wcześniej. Podobał mi się też filmik, który pokazywał, jak świat widzą małe dzieci, w jaki sposób uczą się i zdobywają doświadczenie.

Napisała: Paulina Kizenko-Bębenek, klasa 5b

Dzieci z rodzicami Dzieci z rodzicami***********************************************************************************************

Uczniowie z projektu "Rozwijamy się twórczo", kolejny raz, uczestniczyli w wykładzie Mini Akademii Matematyki PW. Tym razem pani dr Barbara Roszkowska - Lech tłumaczyła "siłę wielkich liczb". Liczby tytaniczne, liczba googol, googolplex i największa stała liczbowa.... OGROMNIE ciekawy temat.

Dzieci z rodzicami Dzieci z rodzicami ***********************************************************************************************

Uczniowie z projektu Rozwijamy się twórczo wraz z nauczycielami, prowadzącymi projekt, obejrzeli w Operze Narodowej balet "Romeo i Julia".
Wielka uczta dla duszy....

Dzieci z rodzicami Dzieci z rodzicami


Dzieci z rodzicami

***********************************************************************************************

Grupa uczniów z projektu "Rozwijamy się twórczo" uczestniczyła 5 marca 2016r. w warsztatach z robotyki na Politechnice Warszawskiej. Uczniowie zbudowali robota sprzątającego!

 

Dzieci z rodzicami Dzieci z rodzicami

***********************************************************************************************

W piątek 19 stycznia 2016r. na Wydziale Biologii UW odbyła się bardzo ciekawa impreza- Noc Biologów. Nasi uczniowie z projektu "Rozwijamy się twórczo" uczestniczyli w trzech wykładach o dziwnych roślinach, o biotechnologii i wędrówkach roślin. Ciekawie i ambitnie!!!

Dzieci z rodzicami Dzieci z rodzicami Dzieci z rodzicami ***********************************************************************************************

WIZYTA W OGRODZIE ŚWIATŁA, WILANÓW.


Sprawozdanie uczennicy klasy Va Poli Pawlik, uczestniczki projektu "Rozwijamy się twórczo".


Dnia 5 grudnia 2015, uczniowie SP 97 wraz z opiekunami, udali się do Muzeum Pałacu Króla Jana III Sobieskiego - Królewskiego Ogrodu Światła. W wyprawie wzięli udział uczniowie klas piątych i szóstych oraz panie nauczycielki - Wanda Kordulska i Dorota Moroz. Celem było obejrzenie niezwykłego, świetlnego pokazu w Wilanowie. Królewski Ogród Światła to wystawa, która rozświetla ogród przy pałacu w Wilanowie, dziedziniec i przedpole. Kolorowe światełka oddają kształty roślin i barkowe wzory. Wrażenia były niesamowite! Pokazowi świetlnemu towarzyszyła muzyka takich wybitnych kompozytorów, jak P. Czajkowski, A.Chaczaturian oraz E.Grieg. Mogliśmy podziwiać rozświetlony “Ogród Wyobraźni” oraz zasiąść w jaśniejącej karocy na ’’Złotym Dziedzińcu’’. Widzieliśmy ''Magiczny Ogród Króla'', który zachwycił nas swoją różnorodnością. Znajdowały się tam te same rośliny, które kwitły w tym miejscu wieki temu. Obejrzeliśmy także ''Bajkę o Królewskiej Wydrze’’, wyświetloną na fasadzie budynku. Po zakończeniu pokazu wróciliśmy do szkoły, skąd rozeszliśmy się do domów. Pokaz był niesamowity i wywarł na nas ogromne wrażenie. Z pewnością jeszcze tam wrócimy!

 

 

Dzieci z rodzicami Dzieci z rodzicami

 

 ***********************************************************************************************

Wizyta w Zachęcie Narodowej


Uczniowie uczestniczący w projekcie "Rozwijamy się twórczo " zwiedzali wystawę czasową "Zaraz po wojnie" oraz obrazy przygotowywane do licytacji na cele charytatywne.

 Dzieci z rodzicami Dzieci z rodzicami<  ***********************************************************************************************

W sobotę 11.10.2015r. grupa uczniów z projektu "Rozwijamy się twórczo" odwiedziła wystawę "Pompeje. Życie w cieniu wulkanu". Nowoczesna, interaktywna prezentacja odkryć archeologicznych, a zarazem dobra zabawa.

Dzieci z rodzicami       Dzieci z rodzicami

******************************************************************************

Dnia 26 września wybraliśmy się z grupą ,,Rozwijamy się twórczo'' na wydział fizyki.

Byliśmy na wykładzie ,,Optyka nie gryzie'', który był ciekawy.

Następnie byliśmy na wykładzie o warstwach ziemi .

Potem byliśmy jeszcze na kilku różnych atrakcjach związanych z tematyką wycieczki tj.: robiliśmy z żelek nici DNA, robiliśmy doświadczenia z udziałem wody utlenionej, płynu do naczyń oraz barwnika i drożdży.

Na zakończenie robiliśmy na komputerze test wiedzy.

Bardzo mi się podobało i chętnie jeszcze kiedyś odwiedzę to miejsce.

 

 

Dzieci z rodzicami Dzieci z rodzicami

Dzieci z rodzicami

Pozostałe zdjęcia znajdziesz na: https://www.facebook.com/SP97.1945?ref=hl

  *******************************************************************************************************************

W dniu 24.09.2015 r. grupa uczniów z projektu „Rozwijamy się twórczo” razem z klasą 6b poszła na lekcję muzealną w ramach Festiwalu Nauki do Muzeum Marii Skłodowskiej – Curie.  Tematem lekcji było „Chemiczne światło -promieniowanie wokół nas”.

Dzieci z rodzicami Dzieci z rodzicami

Dowiedzieliśmy się, jakie są rodzaje promieniowania. Sprawdziliśmy, jak bardzo napromieniowana jest cegła i sól. Wykonaliśmy ciekawe doświadczenia, np. lampę z lawą lub glutowatą ciecz. Obserwowaliśmy pokazy ilustrujące podstawowe reakcje chemiczne.

Na koniec sprawdzaliśmy napromieniowanie naszych stóp i dłoni. Wycieczka wszystkim podobała się.

Redagowała: Natalia Skowrońska z klasy 6 b

  *******************************************************************************************************************

Dnia 19 września 2015 roku wybraliśmy się z grupą ,,Rozwijamy się twórczo'' na Wydział Farmacji. Gdy dotarliśmy na miejsce okazało się, że będziemy robić witaminę c w kapsułkach. Przed wykonaniem witaminy c uzyskaliśmy wskazówki jak należy ją zrobić, więc wzięliśmy się do roboty. Podzieliliśmy się na dwie drużyny: chłopaki i dziewczyny. I wtedy zaczęła się cała „zabawa”:

 - odważanie proszku witaminy,

- umieszczanie pustych kapsułek w specjalnej maszynce do ich napełniania,

- wsypywanie proszku do kapsułek,

- zamknięcie kapsułek.

Po skończonej pracy poczuliśmy radość, że udało się nam zrobić witaminę c, którą mogliśmy zabrać do domu.

            Następnie poszliśmy na wykład o naparach ziołowych wykorzystywanych w solach do kąpieli, ta część była troszkę nudniejsza, ale była miła pani. Wycieczka bardzo mi się podobała, było bardzo fajnie.

Małgorzata Muzal kl. V a

                                                                        

 

   ******************************************************************************************************************* 

 

 


 

 

 

Rok szkolny 2014/15

Nasze pierwsze wyjście odbyło się 15.09. Poniżej relacja Lili klasa VI:

  W dniu 15 września 2014 grupa uczniów reprezentujących szkołę wybrała się na wycieczkę do Sejmu.

  Na samym początku pani Ślósarczyk załatwiła nam przepustkę w Kancelarii Sejmu w dziale przepustek. Następnie zobaczyliśmy Pomnik Żołnierzy Armi Krajowej oraz Pomnik Polskiego Państwa Podziemnego. Weszliśmy do budynku zwanym Galerią dla publiczności. Zobaczyliśmy  Salę Posiedzeń Sejmu  i dowiedzieliśmy się od przewodniczki o historii sejmu. Później każde z nas miało okazję zobaczyć tablicę upamiętniającą posłów poległych podczas II wojny światowej oraz katastrofę Smoleńską. Następnie pani pokazała nam makietę budynków Sejmu, gablotę z czterema laskami marszałkowskimi oraz tablicę upamiętniającą wizytę Jana Pawła II w Sejmie. Wszyscy zauważyli detale pięknego węża na poręczy prowadzącej schodami z drugiego piętra na pierwsze piętro. Później odwiedziliśmy Salę Kolumnową, jedną z najpiękniejszych sal w Sejmie. Ozdobiona była kandelabrami z przeźroczystego szkła, marmurową posadzką oraz cudownymi dekoracjami na suficie z motywem liści laurowych. Na koniec zobaczyliśmy Korytarz Marszałkowski, miejsce w którym prezydent, prezes oraz posłowie się zatrzymywali będąc w Polsce.

 

  Bardzo spodobała się nam ta wycieczka. Dużo się dowiedzieliśmy o Sejmie i mieliśmy okazję zobaczyć to wszystko na żywo.

Dzieci z rodzicami   Dzieci z rodzicami        

  
Dzieci z rodzicami   Dzieci z rodzicami          
 

                   *******************************************************************************************************************

Dnia 10.10 grupa uczniów z programu „Rozwijamy się twórczo” wybrała się do Domu Spotkań z Historią na zajęcia „Dzieci do parlamentu”.

Prowadząca rozpoczęła lekcję od wspomnienia osoby Janusza Korczaka. Następnie uczniowie aktywnie pracowali w 3 grupach. Zadaniem z każdej z grup było opracowanie programu odpowiedniego ministerstwa: kultury, edukacji i służby zdrowia.

Zabawa w dziecięcy parlament miał pokazać dzieciom czym jest polityka i nauczyć ich podejmowania decyzji.

                                                                         

Dzieci z rodzicami   Dzieci z rodzicami        

  
Dzieci z rodzicami   Dzieci z rodzicami          
 
    Dorota Moroz – nauczyciel historii

   *******************************************************************************************************************

24 listopada grupa z programu "Rozwijamy się twórczo" uczestniczyła w zajęciach edukacyjnych w Zamku Myśliwskim w Łazienkach. Sympatyczna pani edukator oprowadziła nas po Pałacu, opowiadając o Gospodarzu - Stanisławie Auguście Poniatowskim, Jego gościach, o obiadach czwartkowych. W trakcie naszej wizyty mieliśmy dwie zabawy - szukanie ukrytej osoby na obrazach w salonie Pałacu oraz konkurs, w którym sprawdzaliśmy swoją pamięć i wiedzę o Pałacu. W drodze przez Łazienki towarzyszyły nam wygłodniałe wiewiórki, które zapewne robiły zapasy na zimę. Zrobiliśmy sobie również pamiątkowe zdjęcie w Ogrodzie Chińskim.


Dzieci z rodzicami   Dzieci z rodzicami        

  
Dzieci z rodzicami   Dzieci z rodzicami          

Ewa Slósarczyk 

*******************************************************************************************************************

Na Mikołajki  - "Naukowe Mikołajki", zostaliśmy zaproszeni na Politechnikę Warszawską Wydział Matematyki na wykład o kryptologii. Podczas wykładu poznaliśmy parę łatwych kodów, kodowaliśmy wzajemnie do siebie wiadomości. Pan wykładowca przedstawił nam również trudniejszy kod - nie odczytany przez 300 lat!! Ciekawe i trochę tajemnicze zajęcia, w których trzeba było szybko myśleć. Po wykładzie czekał na nas drobny poczęstunek - sok, ciasteczka i wafelki.

Dzieci z rodzicami   Dzieci z rodzicami        

  
Dzieci z rodzicami   Dzieci z rodzicami          

Ewa Slósarczyk 

*******************************************************************************************************************

 

Dnia 19 kwietnia 2015 roku o godzinie 11.30 grupa uczniów uczestnicząca w projekcie „Rozwijamy się Twórczo” spotkała się przed szkołą przy ulicy Spiskiej 1 z Panią od historii – Dorotą Moroz. Mimo zimna, wiatru a czasem siąpiącego deszczu na ulice Warszawy wspólnie przeszliśmy w okolice dworca PKP Ochota, następnie na Plac Narutowicza i na koniec w pobliże kościoła Świętego Jakuba. Po drodze wręczaliśmy przechodniom żółte żonkile, które zrobili własnoręcznie uczniowie naszej szkoły wspólnie z Panią od plastyki. Kwiaty te są symbolem upamiętniającym wydarzenia sprzed 72 lat w getcie warszawskim. Spotkaliśmy się z wyrazami sympatii ze strony przechodniów. Jednak były również osoby, które nie chciały przyjąć wręczanego żonkila. Grzecznie wszystkim dziękowaliśmy i życzyliśmy miłego dnia.

To spotkanie było dla mnie nową lekcją historii, której jeszcze nie poznałam. Cieszę się, że w ten sposób wspólnie z innymi mogłam wyrazić swój patriotyzm.

Joanna Prędota kl. V a

******************************************************************************************************************

Sprawozdanie 

23.04.2015 roku odbyła się wycieczka do Planetarium przy Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Uczestniczyły w niej klasy IV – VI z naszej szkoły (SP 97 w Warszawie). Opiekę nad uczniami sprawowały panie Dorota Moroz i Ewa Ślósarczyk. Ze szkoły wyruszyliśmy około 13:35. Podróż do Planetarium zajęła nam 25 minut, ponieważ okazało się, że lekcja rozpoczynała się o godzinie 14:00, a nie jak wcześniej mówiono 14:30. Musieliśmy się więc bardzo spieszyć. Jechaliśmy tramwajem, metrem i prawie cały czas biegliśmy.

Na miejscu odszukaliśmy budynek Planetarium i weszliśmy do środka. Zobaczyliśmy dwa filmy "Mars 3D" oraz "Astronauta 3D". Przed filmem odbył się pokaz na żywo "Mars 3D" dla widzów powyżej 8 roku życia. Film trwał 25minut. Podczas pokazu opowiadał nam lektor Krzysztof Banaszek. Obejrzeliśmy slajdy ze wszystkimi planetami Układu Słonecznego.

Dowiedzieliśmy się, że dawniej o kosmicznych podróżach i spotkaniu innych istot rozumnych można było tylko pomarzyć, tak jak robili to fantaści. Dziś naukowcy nie tylko obserwują dalekie planety, ale wysyłają roboty, żeby lądowały na ich powierzchniach i dokonywały różnego rodzaju badań oraz budują ogromne teleskopy, które fotografują odległe zakątki Wszechświata. W przestrzeni kosmicznej ludzie umieścili Międzynarodową Stację Kosmiczną, na którą wysyłają astronautów. Zdobywanie kosmosu jest największą przygodą człowieka, a te podróże rozpoczęły się od małego kroku: spojrzenia w niebo.

Dzieci z rodzicami

Pierwsze zdjęcie Marsa wykonane przez lądownik Viking.

Hanna Gajewska

                                                                                                                          Klasa VA

*******************************************************************************************************************

Dzieci z rodzicami?

„Akcja społeczno-edukacyjna - "Żonkile"" 


Dzieci z rodzicami          

Dnia 19 kwietnia 2015 roku o godzinie 11.30 grupa uczniów uczestnicząca w projekcie „Rozwijamy się Twórczo” spotkała się przed szkołą przy ulicy Spiskiej 1 z Panią od historii – Dorotą Moroz. Mimo zimna, wiatru a czasem siąpiącego deszczu na ulice Warszawy wspólnie przeszliśmy w okolice dworca PKP Ochota, następnie na Plac Narutowicza i na koniec w pobliże kościoła Świętego Jakuba. Po drodze wręczaliśmy przechodniom żółte żonkile, które zrobili własnoręcznie uczniowie naszej szkoły wspólnie z Panią od plastyki. Kwiaty te są symbolem upamiętniającym wydarzenia sprzed 72 lat w getcie warszawskim. Spotkaliśmy się z wyrazami sympatii ze strony przechodniów. Jednak były również osoby, które nie chciały przyjąć wręczanego żonkila. Grzecznie wszystkim dziękowaliśmy i życzyliśmy miłego dnia. To spotkanie było dla mnie nową lekcją historii, której jeszcze nie poznałam. Cieszę się, że w ten sposób wspólnie z innymi mogłam wyrazić swój patriotyzm.  

                                                                                  Joanna Prędota kl. V a


Gra bingo           Gra bingo
Gra bingo           Gra bingo

19 kwietnia 2015 roku minęła 72 rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim, aby upamiętnić to wydarzenie uczniowie klasy VI przygotowali plakaty. Prace dzieci można było oglądać na korytarzu I piętra.                                                                                         

 
Gra bingo


Gra bingo

Dorota Moroz

* Realizacja projektu możliwa dzięki wsparciu udzielonemu z funduszy norweskich i EOG przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię.

 

      Dnia 8 maja 2015 roku grupa „Rozwijamy się twórczo” wybrała się na wycieczkę do Pułtuska. Spotkaliśmy się przed szkołą o 8:00. Po sprawdzeniu listy poszliśmy do autokaru. Ruszyliśmy o 8:10. Podczas podróży niektórzy słuchali muzyki, rozmawiali ze sobą, a inni podziwiali przepiękne krajobrazy. Na miejsce dotarliśmy o 10:00 i udaliśmy się na prelekcję pod tytułem „Gawęda o zachowaniu przy stole”. Po skończonym wykładzie poszliśmy do restauracji „Turkusowa”, gdzie zjedliśmy obiad składający się z czterech dań. Na sam koniec weszliśmy na wysoką wieżę.

Dzieci z rodzicami   Dzieci z rodzicami

Pozostałe zdjęcia w Galerii